Coraz więcej mówi się o konieczności wprowadzenia przyjaznych środowisku praktyk. Nie tylko w życiu codziennym, ale także w podróżowaniu. Co to jest ekoturystyka i w jaki sposób lodówka kompresorowa może w niej pomóc? Podpowiadamy.
Jak turystyka wpływa na środowisko?
Z roku na rok coraz bardziej rozwija się turystyka. A gdzie w tym wszystkim środowisko? Jak wzmożony ruch turystyczny na nie wpływa? Degradacja przyrody postępuje na wielu płaszczyznach. Lokalnie można zaobserwować zanieczyszczenie powietrza i wody, zniszczenie gleby, hałas, zmiany krajobrazu, a także wzrost ilości odpadów. To właśnie, aby zapobiec tym negatywnym zjawiskom, powstała ekoturystyka. Ma ona na celu podróżowanie z poszanowaniem zasobów środowiska naturalnego, co przejawia się poprzez świadomy wybór miejsca pobytu, środka transportu, a także pozostałych aspektów wchodzących w skład wyjazdu. Turystyka zrównoważona, jako że staje w opozycji do turystyki masowej, rzadko dotyczy lokalizacji tłumnie odwiedzanych przez turystów. Najczęściej odbywa się do miejsc wyludnionych i stawia na obcowanie w otoczeniu natury oraz lokalnej kultury.
Turystyka zrównoważona – zasady
Pochodzący z Meksyku ekolog Nicolas Hetzer w 1965 roku stworzył zbiór zasad, którymi powinna się charakteryzować turystyka zrównoważona i ekoturystyka. Są to między innymi:
- minimalny wpływ na środowisko naturalne,
- minimalny wpływ na lokalną kulturę i jej poszanowanie,
- dążenie do osiągnięcia maksymalnych zysków przez lokalną kulturę,
- zapewnienie turystom maksymalnego zadowolenia z wypoczynku.
Jak podróżować ekologicznie?
Turystyka a świadomość ekologiczna to temat, który wypada zgłębić w praktyce. Chcąc chronić cenne zasoby środowiska naturalnego, warto wprowadzić do podróżowania następujące zasady:
1. Przechowuj prowiant w lodówce kompresorowej
Turystyka zrównoważona stoi w opozycji do masowych atrakcji, a więc nie pochwala stołowania się w restauracjach nastawionych na przyjmowanie turystów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jedzenie przygotować samemu – najlepiej z produktów kupionych w małych, lokalnych sklepikach, a nie supermarketach. Gotowy prowiant najlepiej zapakować do lodówki kompresorowej, która zachowa go w doskonałym stanie przez cały dzień, dzięki czemu nie trzeba będzie wyrzucać jedzenia, gdy np. zepsuje się z powodu wysokich temperatur. Śmieci są ogromnym problemem nie tylko w miejscowościach turystycznych, ale też na szlakach i w dzikich zakątkach – w trosce o przyszłość planety trzeba więc zrobić wszystko, co można, aby było ich coraz mniej, a nie więcej.
Wysokiej jakości lodówki kompresorowe można znaleźć w sklepie Yolco. To świetna opcja dla podróżników, którym przyświeca idea ekoturystyki. Nie tylko ze względu na to, że pozwalają ograniczyć wyrzucanie jedzenia i generowanie odpadów, ale także są energooszczędne, co w pośredni sposób przyczynia się do ograniczenia emisji CO2. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
2. Wybierz przyjazne środowisku miejsce noclegowe
Ekologia w turystyce przejawia się także poprzez wybór miejsca noclegowego. Chcąc przysłużyć się środowisku, najlepiej zrezygnować z sieciowych hoteli i wybrać pensjonaty prowadzone przez lokalsów lub zdecydować się na namiot czy przyczepę w malowniczych okolicznościach przyrody.
3. Przemieszczaj się transportem publicznym
Turystyka zrównoważona dąży do ograniczenia emisji CO2, dlatego nie pochwala podróżowania samolotami i samochodami. Sugeruje, żeby przestawić się na publiczne środki transportu: autobusy, pociągi, a nawet autostop, a jeśli jest taka możliwość przemieszczać się pieszo, rowerem lub hulajnogą.
4. Trzymaj się z daleka od masowych atrakcji
Każdy, komu są bliskie idee, z jakimi wiąże się turystyka ekologiczna, powinien unikać korzystania z masowych atrakcji. Nawet podczas pobytu w mieście lepiej trzymać się z daleka od miejsc odwiedzanych przez tłumy turystów i w ramach alternatywy wybrać się do tych, w których spotyka się lokalna społeczność, aby chłonąć jej kulturę oraz obyczaje.