Żadna ryba nie smakuje równie dobrze, jak ta własnoręcznie złowiona. Zanim jednak trafi na talerz, należy zadbać o jej odpowiednie przechowywanie. W przeciwnym razie zepsuje się pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak przechowywać złowione ryby, aby długo zachowały świeżość.
Prawidłowe przechowywanie złowionych ryb
Prawidłowe przechowywanie złowionych ryb jest ważne z wielu powodów. Po pierwsze, pomaga zachować ich świeżość, chroniąc je przed gorącem, światłem czy wilgocią. Po drugie, wpływa na jakość potraw przygotowywanych z ryb. Nie tylko smakują one wyśmienicie, ale w dodatku zachowują wszystkie cenne wartości odżywcze. Wiedząc, jak przechowywać złowione ryby, minimalizuje się także ryzyko zatrucia pokarmowego. Ich mięso może bowiem zawierać wirusy oraz bakterie, które są szkodliwe dla zdrowia. Niska temperatura pomaga ograniczyć rozwój tych mikroorganizmów, co przekłada się na maksymalne bezpieczeństwo.
Jak przechowywać złowione ryby?
Przechowywanie ryb świeżych powinno odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami:
-
należy trzymać je w niskiej temperaturze, aby spowolnić proces psucia. Zwykła skrzynia do przechowywania ryb nie wystarczy. Świetnie sprawdzą się natomiast lodówki kompresorowe. Są niezwykle poręczne, dlatego bez problemu można zabrać je ze sobą na ryby. Za ich wyborem przemawia także wysoka wydajność i zdolność utrzymania odpowiedniej temperatury nawet w niesprzyjających okolicznościach, np. w trakcie upałów. Odwiedź sklep Yolco i zapoznaj się z naszym asortymentem już dziś!
-
powinno się chronić ryby przed wpływem światła słonecznego i wilgoci – tu również zdadzą egzamin lodówki kompresorowe;
-
warto zainwestować w pojemnik do przechowywania ryb, aby uniknąć namnażania się mikroorganizmów oraz rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów;
-
jeśli ryby mają być przechowywane przez dłuższy czas, należy umieścić je w zamrażarce (po wcześniejszej obróbce). W ten sposób nie stracą na jakości i zachowają wszystkie cenne wartości odżywcze oraz walory smakowe;
-
podczas wykonywania czynności przy rybach, trzeba zadbać o higienę rąk, powierzchni oraz używanych narzędzi.
Sprawdź też, jak powinno wyglądać przechowywanie żywności w podróży
Jak przechowywać ryby w lodówce?
FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) szczegółowo określiła, ile może leżeć ryba w lodówce. Zarówno w przypadku chudego (m.in. szczupak, dorsz, mintaj, morszczuk, sandacz), jak i tłustego mięsa (m.in. łosoś, halibut, tuńczyk, makrela, węgorz, szprot, sardynka) jest to 1-2 dni. Inne zasady odnoszą się jednak do tego, jak długo można przechowywać ryby w zamrażarce. Maksymalny czas wynosi 6-8 miesięcy dla ryb chudych i 2-3 miesiące dla ryb tłustych.
Przechowywanie ryb świeżych w lodówce kompresorowej
Jak długo można przechowywać świeżą rybę w lodówce kompresorowej? Jak już zostało powiedziane, nie dłużej niż 1-2 dni. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem smak oraz tekstura ryb będzie ulegać pogorszeniu, dlatego najlepiej spożyć je jak najszybciej po złowieniu. Istotna jest także odpowiednia temperatura przechowywania. Najlepiej ustawić urządzenie chłodzące na 4,4 stopnie Celsjusza lub mniej, ale tak, aby nie zejść poniżej zera.
Duże znaczenie w tym, jak przechowywać złowione ryby w lodówce kompresorowej, ma także ich odpowiednie przygotowanie. Po zakończonej obróbce należy opłukać je pod zimną, bieżącą wodą, ale tylko przez krótki czas. Pozostawienie ryb na dłużej w wodze sprawi, że stracą na jakości. Dopiero wtedy można umieścić je w lodówce, ale nie obok nich innych produktów spożywczych, zwłaszcza gotowych do spożycia. Istnieje bowiem ryzyko, że przeniosą się na nie wspomniane już patogeny. Z tego samego powodu należy również bardzo dokładnie umyć lodówkę kompresorową zaraz po pozbyciu się z niej ryb, używając środków chemicznych. Wówczas nie będzie przeszkód, aby przechowywać w niej inne produkty spożywcze.
Mrożenie ryb
A jak zamrozić rybę? Najpierw należy ją dokładnie opłukać pod zimną, bieżącą wodą, a następnie bez osuszania owinąć folią spożywczą i zamknąć szczelnie w specjalnym woreczku do mrożenia. Ten należy opisać aktualną datą i umieścić w zamrażarce w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że świeżo złowionych ryb nie można mrozić. Powinny znaleźć się w urządzeniu chłodzącym dopiero po obróbce.