Letnie, upalne dni sprawiają, że często marzy się o ucieczce od wysokich temperatur. Klimatyzator przenośny jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie można zainstalować klimatyzacji typu split w domu lub potrzebuje się przenośnego źródła chłodu podczas podróży czy wakacji. Jaki klimatyzator przenośny będzie najlepszy? W jaki sposób go użytkować? Na te pytania poznasz odpowiedzi w tym wpisie.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Zasada działania klimatyzatora przenośnego opiera się w skrócie na tym, że urządzenie odbiera ciepło przez parownik, a następnie oddaje je przez skraplacz. Najpierw klimatyzator przenośny pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, które chcesz schłodzić. Zwykle odbywa się to za pomocą specjalnego wentylatora zainstalowanego wewnątrz urządzenia. Kolejnym etapem tego, jak działa klimatyzator przenośny, jest przechodzenie powietrza przez chłodnicę (zwaną czasami również parownikiem). Jest ona zwykle wypełniona specjalnym chłodziwem. Podczas chłodzenia w parowniku, wilgoć zawarta w powietrzu skrapla się na powierzchni chłodnicy. Ciepłe powietrze, które zostało schłodzone w parowniku, jest wyrzucane z urządzenia na zewnątrz za pomocą elastycznego przewodu. Taki proces chłodzenia jest ciągły i powtarza się w klimatyzatorze przenośnym, aż zostanie osiągnięta ustalona temperatura lub kiedy urządzenie zostanie wyłączone.
Jak dobrać moc klimatyzatora przenośnego.
Przeglądając ranking klimatyzatorów przenośnych, zwróć uwagę na moc poszczególnych modeli. Warto wiedzieć, jak dobrać moc klimatyzatora przenośnego, ponieważ urządzenie powinno być dobrane do wielkości pomieszczenia, które masz zamiar schłodzić. Warto więc zmierzyć jego powierzchnię, uwzględniając też wysokość sufitu. Do określenia w przybliżeniu wymaganej mocy klimatyzatora wykorzystuje się często wzór: m² x 100 = W (moc chłodnicza). Pamiętaj też, że na dobór mocy klimatyzatora mają też wpływ czynniki tj. liczba okien, ekspozycja na słońce, izolacja pomieszczenia, a także liczba osób, które przebywają w pomieszczeniu.
Pamiętaj, że klimatyzator Yolco nie ma sobie równych, jeśli chodzi o chłodzenie powietrza na wakacyjnych wyjazdach, w niewielkich biurach lub w miejscach, gdzie potrzebujesz przenośnego źródła chłodu. Weź pod uwagę, że za mała moc klimatyzatora spowoduje, że utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu będzie bardzo trudne, a za duża sprawi, że klimatyzator będzie nadmiernie zużywał energię. Dlatego powinno się poświęcić czas na odpowiednie oszacowanie mocy klimatyzatora, aby cieszyć się wydajnym i energooszczędnym chłodzeniem. Wybierając klimatyzator przenośny, zwróć też uwagę czy zapewnia on wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Jeśli masz zamiar z nim podróżować, warto wybierać model z uchwytem, które umożliwi Ci wygodne przenoszenie.
Jak przewozić klimatyzator przenośny?
Wakacje to często wspaniała okazja do wyjazdów i spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz cieszenia się naturą. Niestety, letnie upały mogą sprawić, że komfort przebywania w namiocie, czy schronisku zostanie ograniczony. W takich sytuacjach warto rozważyć zastosowanie klimatyzatora przenośnego, który zapewni miły chłód i sprawi, że wypoczynek w gorące dni będzie przyjemniejszy. Jak przewozić klimatyzator przenośny?
- Przede wszystkim opróżnij zbiornik na wodę. Jeśli twój klimatyzator przenośny ma zbiornik na skroploną wodę, upewnij się, że jest on pusty.
- Zabezpiecz też przewód odprowadzający powietrze. Upewnij się, że przewód nie zgniecie się podczas jazdy.
- Jeśli masz oryginalne opakowanie klimatyzatora, to zawsze możesz je wykorzystać do transportu. Jeśli nie, użyj styropianu, lub miękkiego materiału, aby dokładnie owinąć nim urządzenie i zapewnić mu dodatkową ochronę przed wstrząsami i uszkodzeniami.
Klimatyzator przenośny – konserwacja
Czy klimatyzację przenośną trzeba nabijać? Nie, działa ona na zasadzie odparowywania wody, co oznacza, że nie ma potrzeby uzupełniania jej chłodziwem. Wystarczy, że będziesz regularnie czyścić filtry i w razie potrzeby uzupełniać wodę w zbiorniku. Filtry zbierają kurz, więc warto przynajmniej raz w miesiącu je wyjąć i umyć pod bieżącą wodą, a następnie starannie osuszyć. Czyste filtry pozwolą urządzeniu pracować wydajniej. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów z klimatyzatorem, warto skonsultować się z autoryzowanym serwisem.
Gdzie nabić klimatyzator przenośny? Tak, jak wspominaliśmy wyżej – klimatyzacji przenośnej nie trzeba nabijać. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba poświęcać uwagi na odpowiednią konserwację urządzenia. Jeśli odpowiednio zadbasz o swój klimatyzator – będzie Ci służył bezawaryjnie przez lata.