Przechowywanie żywności w lodówce kompresorowej jest wygodnym rozwiązaniem, niezależnie od tego, czy wybiera się na wycieczkę kamperem po Europie, czy też podróżuje po kraju. Jednak nawet w przypadku tego urządzenia trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad dotyczących użytkowania. Dzięki nim jedzenie na podróż będzie zawsze świeże i smaczne. Jakie są zasady przechowywania żywności w lodówce kompresorowej?
W czym najlepiej przechowywać żywność?
Jedzenie na podróż najlepiej przechowywać w lodówce kompresorowej. Charakteryzuje się ona wysoką wydajnością i zdolnością do utrzymania niskiej temperatury nawet w niesprzyjających warunkach, np. podczas upałów. Spośród dostępnych na rynku urządzeń najlepiej wybrać te z niezależnie działającymi od siebie komorami, obsługą z poziomu aplikacji, a także wygodnymi uchwytami oraz kółkami. Można je znaleźć w ofercie Yolco. Odwiedź nasz sklep, znajdź model dla siebie i postaw na bezpieczeństwo żywności w podróży!
Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?
Aby zawsze mieć przy sobie odpowiednio schłodzone napoje lub jedzenie na podróż, warto przestrzegać pewnych zasad dotyczących ich przechowywania w lodówce kompresorowej.
Jakie są zasady przechowywania żywności w lodówce?
- Przechowywanie żywności powinno odbywać się tak, jak zaleca producent. Zazwyczaj na opakowaniach produktów spożywczych znajduje się informacja odnośnie do warunków, w których powinno się je trzymać. Ich nieprzestrzeganie grozi tym, że jedzenie lub napoje zepsują jeszcze przed upłynięciem maksymalnej daty spożycia. Odpowiednie warunki przechowywania żywności mają znaczenie zwłaszcza w przypadku mięsa, mleka, wyrobów na bazie jajek, a także wszystkich innych produktów mogących skwaśnieć, zjełczeć czy zwiędnąć.
- Jak długo można trzymać jedzenie w lodówce? Przechowywanie żywności zawsze musi być uzależnione od daty ważności produktów. W tym miejscu warto wyjaśnić dwa pojęcia, które często są ze sobą mylone. Chodzi o datę ważności oraz datę przydatności do spożycia. Po przekroczeniu pierwszej z nich (oznaczanej jako „należy spożyć do”) produktów nie można już konsumować – powinno się je natychmiast wyrzucić. Natomiast przechowywanie żywności w lodówce z przekroczoną datą przydatności jest dozwolone. Oznacza ona bowiem, że jakość produktów mogła ulec pogorszeniu lub stracić swoje właściwości, ale nie to, że nie nadają się one do spożycia.
- Zasady przechowywania żywności odnoszą się także do tego, jak powinno wyglądać jej pakowanie. Wiele produktów spożywczych oraz dań ma płynną lub lepką konsystencję (m.in. zupy, sosy, dojrzałe owoce). Warto trzymać je szczelnie zamknięte, aby nie dopuścić do zabrudzeń i rozwoju bakterii. Jakie pojemniki do przechowywania żywności w lodówce sprawdzą się najlepiej? Najlepsze będą te z plastiku, ale takiego, który wytrzymuje wysokie temperatury. Żywność w podróży często trzeba podgrzewać, np. w mikrofali, więc używając pojemnika o podwójnym zastosowaniu, zaoszczędzi się sporo miejsca.
- Pakowanie żywności do lodówki ma pewne ograniczenia. Najlepiej sprawdzić, jaką pojemność ma posiadane urządzenie i pod tym kątem zaplanować zakupy na wyjazd. W ten sposób produkty będą miały dostatecznie dużo miejsca i nie dojdzie do żadnych wypadków.
Jak bezpiecznie przechowywać żywność?
Powyższe sposoby przechowywania żywności to nie wszystko. Aby jedzenie w podróży pozostało świeże i smaczne, warto dowiedzieć się także, czego nie warto robić:
- dojrzałe, miękkie owoce trzeba konieczne zapakować, aby sok, który puszczają, nie pobrudził innych produktów;
- temperatura w lodówce nie może być ani za wysoka, ani za niska – optymalna to 2-3 ℃;
- nie powinno się trzymać zepsutych, nadgniłych produktów w pobliżu tych świeżych, zdatnych do spożycia – nawet niewidoczna gołym okiem pleśń wydziela toksyczne substancje;
- okruchy jedzenia, pozostałości płynów czy inne resztki powinno się od razu zetrzeć lub sprzątnąć,
- warto także pamiętać o regularnym, gruntownym sprzątaniu lodówki. Najlepiej wykonywać tę czynność raz w miesiącu lub częściej – jeśli jest intensywnie użytkowana.