Jak wybrać lodówkę turystyczną? Która najlepsza?

Jak wybrać lodówkę turystyczną? Która najlepsza?

Jaka lodówka turystyczna będzie Ci służyć podczas jazdy autem, ma naprawdę duże znaczenie, np. podczas wypadów na kemping. Podczas dobierania odpowiedniego urządzenia trzeba kierować się wieloma aspektami, takimi jak parametry i funkcje, w które może być wyposażona lodówka turystyczna. W takim razie, na co dokładnie zwracać uwagę przy wyborze i jaką lodówkę turystyczną kupić?

Rodzaje lodówek turystycznych

Pierwsza rzecz, z którą warto się zapoznać, szukając odpowiedniej lodówki turystycznej, to jej rodzaj. Odnosi się to do zastosowanej w takim urządzeniu technologii chłodzenia. Pod tym względem można wyróżnić dokładnie trzy typy lodówek turystycznych. Najprostsza jest technologia absorpcyjna. Korzystające z niej urządzenia w środku zawierają stężony roztwór amoniaku. W trakcie jego drogi przez całą lodówkę wpierw roztwór się podgrzewa, by wydzielić amoniak w formie gazowej. Następnie trafia do skraplacza, a na koniec odparowuje po połączeniu z wodorem. Cały proces zabiera ciepło z komory. Cechy charakterystyczne tego typu lodówek turystycznych to cicha praca i możliwość zasilenia zarówno prądem o napięciu 12 V, jak i 230 V. Do moc z jaką chłodzi się wnętrze lodówki, jest mocno uzależniona od temperatury zewnętrznej.

Kolejna jest technologia termoelektryczna. W tym wypadku sprzęt wykorzystuje tak zwane moduły Peltiera. Ich nazwa pochodzi od francuskiego fizyka J. C. A. Peltiera, który odkrył, że przepływ prądu stałego przez połączenie różnych metali w odpowiednim kierunku może generować chłód. Moduły w takich lodówkach często działają wraz ze wsparciem wentylatorów, czy wymienników ciepła. W ich wypadku również moc chłodzenia może być zależna od temperatury zewnętrznej. Do tego lodówki termoelektryczne są lekkie i odporne na przechyły pojazdu.

Ostatni z typów to lodówki kompresorowe. Ta technologia zakłada wykorzystanie czynnika chłodniczego, który przemieniając się z cieczy w gaz, pobiera ciepło z wnętrza lodówki. Takie urządzenia wyróżniają się wysoką skutecznością niezależnie od temperatury otoczenia. Do tego są w stanie nawet mrozić produkty w komorze. Są również odporne na przechyły pojazdu i mogą być zasilane bez gniazdka, z pomocą energii słonecznej. Oczywiście dotyczy to modeli wyposażonych w specjalne ogniwa.

Lodówka samochodowa — jaka jest najlepsza?

Komfort podczas wielu wyjazdów zależy od zabranej lodówki turystycznej. Jaką wybrać, by móc liczyć na nią w każdej sytuacji? Jeśli chodzi o lodówki turystyczne, najwyższą skuteczność mają te korzystające z technologii sprężarkowej. Z racji na wykorzystanie czynnika chłodniczego można w nich liczyć na odporność na temperaturę zewnętrzną. Oznacza to, że niezależnie, czy z lodówki do przewożenia żywności korzystamy przy 15, czy przy 30 stopniach w skali Celsjusza, skutecznie schłodzi ona swoje wnętrze.

Ponadto lodówki kompresorowe oferują najwięcej funkcji. Można ładować je z pomocą ogniw słonecznych, czy też potrafią być wyposażone w akumulatory zapewniające zasilanie po odłączeniu od gniazdka. Kolejna bardzo ważna i przydatna funkcja to także mrożenie. Korzystając z lodówki do kampera wyposażonej w opcję zamrażania przedmiotów, można ze sobą zabrać dania mrożone, czy inne przydatne w trasie produkty, które należy przechowywać w jak najniższej temperaturze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie dobrej lodówki turystycznej?

Istnieje wiele kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki turystycznej. Jaka najlepsza lodówka zmieści się nam w aucie, to jedno z pytań, które warto sobie zadać. Rozmiar to kwestia bardzo ważna, gdyż powinien być dopasowany m.in. do wielkości bagażnika w samochodzie, czy też miejsca w kamperze. Istnieje jedno proste rozwiązanie tego problemu. Jest nim dobry sklep z lodówkami kompresorowymi, taki jak Yolco. W nim znajdziesz urządzenia chłodnicze o różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu będziesz mógł wybrać takie o właściwej wielkości. Ponadto dostępne są też przydatne akcesoria do lodówek kompresorowych, takie jak stojaki, pojemniki, skrzynki ochronne, czy osłony termiczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium