Lodówka kompresorowa - jak działa?

Lodówka kompresorowa - jak działa?

Szykujesz się na dłuższą wyprawę kamperem? Z pewnością przyda Ci się takie urządzenie, jak lodówka kompresorowa. Jak działa i do czego jest właściwie potrzebna - zapoznaj się z naszym poradnikiem, by uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Lodówka kompresorowa - co to takiego?

Lodówka kompresorowa to przenośne urządzenie, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie - także na biwak! Służy do chłodzenia, a także przechowywania rozmaitych produktów spożywczych w odpowiednio niskich temperaturach. Lodówki kompresorowe są obecnie bardzo popularne, gdyż mogą naprawdę ułatwić podróżowanie kamperem. Jak właściwie działa to urządzenie?

Lodówki do kampera działają głównie dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego. W czasie parowania, które zachodzi w urządzeniu, czynnik przechodzi ze stanu ciekłego w stan gazowy. Element lodówki kompresorowej, czyli parownik, pobiera ciepło z wnętrza lodówki, tym samym znacznie zmniejszając jej temperaturę. Kompresor odpowiada natomiast za zasysanie oraz sprężanie czynnika gazowego, który jest następnie przesyłany bezpośrednio do skraplacza. Skroplenie czynnika grzewczego, które wówczas zachodzi, prowadzi do przyjęcia ponownego stanu płynnego - w tym czasie znów oddawane jest ciepło. Po tym etapie czynnik grzewczy ponownie płynie do parownika zatem cały proces zaczyna się po prostu od nowa.

Wiemy już, jak działa lodówka kompresorowa. Co jednak wpływa na to, że tak wiele osób wybiera właśnie to urządzenie?

Używanie lodówki kompresorowej - cechy

Miłośnicy biwaków oraz podróży kamperem doskonale wiedzą, jakim udogodnieniem jest posiadanie przenośnej lodówki do przewożenia żywności. Tego typu sprzęt umożliwia bowiem chłodzenie lub mrożenie różnego rodzaju produktów spożywczych (ale niekoniecznie tylko takich!). Wiele urządzeń tego typu mają możliwość zasilania za pomocą energii słonecznej, co pozwala na sporą oszczędność energii elektrycznej. Lodówki turystyczne tego typu pobierają z reguły minimalną wartość energii elektrycznej, zatem klient nie musi martwić się o to, że wyczerpie ona akumulator w kamperze. Warto jeszcze dodać, że lodówki kompresorowe odznaczają się doskonałą wydajnością chłodzenia - i to bez względu na temperaturę powietrza! Urządzenia takie są także odporne na max. 5 % przechylenia pojazdu, zatem wszelkie przedmioty chłodzone w tej lodówce są zabezpieczone.

Decydując się na zakup lodówki kompresorowej, klienci mają do wyboru różne rozmiary takiego urządzenia. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak duża lodówka jest właściwie potrzebna, a także w jaki sposób możemy ją zasilić w czasie podróży. Kolejnym aspektem, który należy brać pod uwagę kupując lodówkę tego typu, jest stopień głośności lodówki, a także wartość pobieranej przez nią mocy. W niektórych przypadkach potrzebne będą także akcesoria do lodówek kompresorowych. Jeżeli stanąłeś przed wyzwaniem zakupu właśnie takiej lodówki, nie musisz niczym się martwić - we wszystkim Ci pomożemy! Nasz sklep z lodówkami kompresorowymi posiada nowoczesne oraz przystępne cenowo maszyny, które na pewno spełnią Twoje potrzeby. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium