Wyposażenie kierowcy tira – checklista przed długą trasą

Wyposażenie kierowcy tira – checklista przed długą trasą

Wyposażenie kierowcy tira obejmuje wiele przedmiotów. Począwszy od naprawdę podstawowych rzeczy, takich jak apteczka, gaśnica czy dokumenty i kończąc na mniej oczywistych akcesoriach, np. kuchence i lodówce turystycznej. Co zabrać ze sobą w długą trasę? Przedstawimy listę przedmiotów, które powinny składać się na wyposażenie ciężarówki!

Co należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu ciężarowego?

Obowiązkowe wyposażenie ciężarówki to takie, które kierowca, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien mieć zawsze przy sobie. Obejmuje ono między innymi elementy związane z:

  • dokumentacją i identyfikacją: dowód rejestracyjny pojazdu, ważny przegląd techniczny, prawo jazdy dostosowane do kategorii ciężarówki;

  • bezpieczeństwem: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy;

  • sytuacjami awaryjnymi: gaśnica, linka holownicza;

  • przewożonym towarem: list przewozowy, karta przewozowa, karta kierowcy (jeśli jest wymagana), dokumenty ADR w przypadku transportu towarów niebezpiecznych.

Co jest potrzebne kierowcy w trasie?

Wyposażenie kierowcy tira można podzielić na rzeczy, które przydadzą mu się podczas wykonywania obowiązków zawodowych oraz te pozwalające na wypełnienie czasu wolnego, a więc związane z przygotowaniem posiłków, dbaniem o higienę czy zapewniające rozrywkę. Nawet mimo powszechnej dostępności restauracji, tanich noclegów czy publicznych sanitariatów, większość kierowców decyduje się bowiem na spanie w kabinie. Wówczas takie akcesoria jak lodówka do tira czy kuchenka turystyczna okazują się niezbędne.

Wyposażenie kierowcy tira – co warto zabrać w trasę?

  1. CB Radio

CB Radio to bardzo przydatne wyposażenie kabiny tira. Zapewnia łączność z pojazdami zlokalizowanym nawet kilkanaście kilometrów od ciężarówki i daje możliwość zorientowania się w warunkach, które panują na trasie. Mając CB Radio, zyskuje się aktualne informacje o kontrolach drogowych, wypadkach, korkach, zalecanych objazdach, a nawet polecanych obiektach gastronomicznych czy noclegowych położonych przy drodze.

  1. Nawigacja GPS

Jakie jeszcze jest wyposażenie kierowcy ciężarówki, bez którego ciężko mu się obyć? Oczywiście nawigacja GPS. To narzędzie nie tylko umożliwia dotarcie do celu, ale również pokazuje parkingi, stacje paliw, restauracje czy noclegi znajdujące się w pobliżu. W przypadku nawigacji dla kierowcy tira ważne jest, aby była przeznaczona właśnie dla ciężarówek. Wówczas będzie można dodać do niej wymiary i masę pojazdu, co pozwoli uwzględnić na trasie ograniczenia tonażowe czy gabarytowe.

  1. Narzędzia

Wyposażenie kierowcy tira musi obejmować także podstawowe narzędzia. Sprawdzą się one nie tylko podczas większych napraw, np. gdy dojdzie do usterki na trasie, ale także w trakcie wykonywania mało skomplikowanych czynności, jak wymiana żarówki czy usunięcie przepalonego bezpiecznika. W co powinien się wyposażyć każdy kierowca? Przede wszystkim w klucze nasadowe, klucze płaskie i wkrętaki. Pomocne mogą okazać się także klucze imbusowe, kombinerki oraz próbówki elektryczne. Najlepiej przechowywać je w podręcznej skrzynce lub walizce, która nie zajmie dużo miejsca w kabinie.

  1. Akcesoria do gotowania

Kuchenka turystyczna to obowiązkowe wyposażenie kabiny ciężarówki, jeśli kierowca chce gotować samodzielnie. Nie kosztuje wiele i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków w każdych warunkach. Najlepiej postawić na urządzenie zasilanie butlą z gazem bądź kartuszami gazowymi ze względu na wygodę obsługi. Z pewnością przyda się również lodówka do tira. Zazwyczaj jest serynie wbudowana w pojeździe, ale zdarzają się wyjątki od tej reguły. Wówczas warto rozejrzeć się za przenośnym urządzeniem, np. kompresorowym, ponieważ cechuje się wysoką wydajnością i odpornością na wysokie temperatury. Dobrze, aby lodówka do tira była także wyposażona w najnowszą technologię. Pozwoli to nią sterować za pomocą smartfona, a nawet podładować telefon! Nowoczesne lodówki kompresorowe znajdziesz w sklepie Yolco. Zapoznaj się z naszą ofertą już teraz!

  1. Klimatyzator przenośny

Co kupić zawodowemu kierowcy? Świetnym pomysłem na prezent będzie klimatyzator przenośny. W kabinie podczas postojów, zwłaszcza latem, panują naprawdę wysokie temperatury, co utrudnia wypoczynek w ciągu dnia oraz sen. Kierowcy przyda się więc urządzenie, które zapewni chłód, nie pobierając przy tym dużo prądu i nie zajmując dużo miejsca.

Sprawdź też: Klimatyzator przenośny – najważniejsze zasady użytkowania

  1. Kosmetyki i akcesoria do higieny

W trasę koniecznie trzeba również zabrać kosmetyki do pielęgnacji i higieny, a dodatkowo: kilka ręczników, klapki kąpielowe, lusterko oraz podręczną torbę, do której będzie można wszystko szybko zapakować. Warto wyposażyć się także w żel antybakteryjny.

To oczywiście nie wszystko, co musi się znajdować w kabinie ciężarówki. Kierowca powinien także spakować w trasę akcesoria zapewniające mu rozrywkę – np. karty, planszówki, książki, filmy, a także ruch – przyda się ulubiony sprzęt do ćwiczeń, a nawet rower, którym będzie można zwiedzić najbliższą okolicę i przy okazji spalić nieco kalorii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium